Site İçi Arama  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

HABERİN DETAYLARI

Sağlıklı doğum için gebeliğinizi takibe alın. 09-Mayıs-2007

Sağlıklı doğum için gebeliğinizi takibe alın
 

Anne ve baba adaylarının 9 ay 10 günlük uzun bekleyiş sonrasında kötü sürprizle karşılaşmamaları için gebelik takibinde izlenmesi gereken prosedürün hayati önem taşıdığı, belirli haftalarda yapılması gereken 5 ayrı testin, fetüste, kromozom veya gelişme bozukluğu bulunup bulunmadığının saptanmasında çok önemli olduğu vurgulandı.

Dokuz Eylül Üniversitesi Kadın Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yakup Erata, yaptığı açıklamada, bebeğinde anormallik bulunması anlamında her hamilenin risk taşıdığını, bu riskin yaşın ilerlemesiyle birlikte arttığını söyledi. 

Prof. Dr. Erata'nın verdiği bilgiye göre, anne adayları, bu riskleri ortadan kaldırmak amacıyla ilk testlerini, gebeliklerinin 11-14 haftaları arasında yaptıracaklar. 2000 yılının sonundan itibaren uygulanmaya başlayan ve erken risk tahmininde önemli özelliği bulunan bu testte, ultrason taramasıyla bebeğin ense kalınlığı ölçülüyor. Alınan görüntülerde, ense kalınlığında artış belirlenmesi, bebekte, kromozom bozukluğu ya da genetik ve kalp hastalıkları ihtimalini düşündürüyor. 

Bu taramayla ileride gelişebilecek anensefali (başın oluşmaması) ve bağırsakların dışarıda olması gibi anormalliklerin de saptanabildiğini kaydeden Prof. Dr. Erata, değerlendirmede ayrıca, el ve ayaklar ile mide ve mesanenin de görüntülenmesi gerektiğini söyledi. 

Bunun ardından anne adayından alınan kanda yapılan ikili testte ise B-hCG ve PAPP-A hormon düzeylerinin ölçüldüğünü ifade eden Prof. Dr. Erata, tüm bu bulgular ile bebeğin kalp atım hızının değerlendirmeye alınarak, down sendromlu çocuk doğurma riskinin yüzde 85 oranında belirlendiğini, ancak hala riskin tamamen yok edilemediğini söyledi. 

Prof. Dr. Erata, yaşı 35'ten yukarı olan anne adaylarıyla, bu taramalarda risk saptananlara plasentadan parça veya sıvı alınmasıyla yapılan farklı işlemlerle kromozom anormalliğinin kesin saptandığını bildirdi. 

DOWN SENDROMU RİSKİ

Prof. Dr. Erata'nın verdiği bilgiye göre, tarama testlerinde bebeği normal çıkan anne adaylarını bekleyen üçüncü test, 16. haftada yapılıyor. Bu haftada anne adayından alınan kanda üç ayrı hormon ölçümüyle down sendromu riski hesaplanıyor. Önceki taramalarda yakalanamayan yüzde 15'lik grubun bu şekilde taranması sonucu kromozombozukluğu bulunanların yüzde 60'ı saptanabiliyor. Ancak burada da kesin sonuca ulaşılamıyor. 

18 ve 23. haftalar arasında da detaylı bir ültrason muayenesiyle anne karnındaki bebeğin tüm sistemlerinin değerlendirildiğini ifade eden Prof. Dr. Erata, büyük bir anormalliğin saptanması durumunda bunun kromozomal-genetik hastalıkla birlikte olabileceğini, daha önceki taramalar normal olsa bile mutlaka kromozom çalışması yapılmasının gerektiğini bildirdi. 

Prof. Dr. Erata, bütün bu taramaların ardından bebekte kardiyak değerlendirmeye gidilmesi amacıyla doppler incelemesinin 24. hafta civarında yapılabileceğini kaydetti. 

Sonradan kötü sürprizle karşılaşılmama için bütün bu taramaların, iyi yetişmiş, tecrübeli uzmanlar ve hassas aletlerle yapılmasının önemini vurgulayan Prof. Dr. Erata, aksi durumda, kontrollerde normal değerlendirilen bebeklerde, akciğerde tümör, anensefali, sırt kemiği açıklığı gibi önemli anormalliklerin geç saptandığını ve müdahale edilemediğini söyledi.

 
 
Copyright 2007 © yakuperata.com Web Tasarım